Uudis

Millal mu kodulaenu makse jälle kõrgeks läheb?

Negatiivne Euribor on eluasemelaenude intressid madalaks tõmmanud. Kauaks see aga nii jääb ja mis saab siis, kui laenumakse jälle üles hüppab?

Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane ütleb, et lähiajal pole vaja intresside tõusu karta. Kui see peaks aga siiski juhtuma, oleks muutused märkimisväärsed. Näiteks keskmise kodulaenu 350-eurone kuumakse võiks kasvada 500 euroni.

Kui palju ma peaks muretsema selle pärast, et ma siis ikka veel laenu maksmiseks võimeline olen? Kas peaks kartma kõnet pangast: vabandage, laenumakse tõusis ja te enam ei kvalifitseeru, palun kolige välja? Tanel Rebane ütleb, et seda ei juhtu: „Selliseid kõnesid me ei tee. Pangad tegelikult mõtlevad sellisele stsenaariumile juba laenu andes laenuvõimet hinnates.“

Rebase reegel: 5 aastat kodu ostuks

Et hoida kodukulud kontrolli all, soovitab Tanel Rebane mõelda nii: kodu võiks maksta inimese viie aasta sissetuleku. Mis see reaalselt tähendaks?

Ütleme, et tahad osta kahetoalist korterit Kalamajas, mis maksab 118 000 eurot – üks selline renoveerimist vajav kodu tuli just Salme tänaval müüki. Sel juhul peaksid iga kuu teenima 118 000 / 5 / 12 = 1966 eurot kuus. Ühe inimese keskmise palgaga seda ei ostaks, aga kahekesi vast küll. Kuumakse jääks siis neljasaja euro alla.

Või võtame kallima variandi: kolmetoaline uues majas Kalarannas. See maksab oluliselt rohkem: 412 800 eurot, nii et „Rebase reegli“ järgi peaksid iga kuu teenima 6880 eurot. Hea lihtne viis kiirelt aru saada, millist kinnisvara on üldse mõtet vaadata.

Euribor on Euroopa keskpanga intressimäär, millega pangad omavahel laenu annavad. Lühidalt öeldes: seda langetades saab keskpank tarbimist elavdada. Kunagi on ta ulatunud üle 5%, nüüd on aga juba aastaid negatiivne.

Tanel Rebane avas kodu ostmise teemat põhjalikumalt TV3 saates “Mida teha oma rahaga?”, mida saad järele vaadata TVPlay kodulehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.