Saated

Teisipäeval “Laseris”: Eesti metsaga on kõik metsas

Seadus: lageraie on mets!

Metsamaa Eesti on järk-järgult asendumas raielankide paradiisiga. Uus “Laser” uurib, kas ja kui palju metsa meil üldse alles on?

Metsatöösturid väidavad, et tegelikult on meil metsaga kõik hästi, sest vanasti oli Eestis veel vähem metsa. Sajand tagasi oli Eestis vaid 20% metsa, täna on metsaga kaetud umbes 50% Eestist.

“Jutud sellest, et Esimese Vabariigi ajal oli vähe metsa vastavad muidugi tõele. Siis oli umbes 20% metsa vaid alles. Aga me ei tohiks võrrelda kõige kehvema ajaga. See on sama, kui sa ükspäev murrad jalaluu ja siis iga järgmine päev mõtled, et oi, küll täna on hea päev, sest täna ma pole veel jalaluud murdnud,” tõdeb ökoloog Mihkel Kangur.

Metsatöösturid aga unustavad, et see 50% käib metsamaa kohta.

“Sinna alla lähevad ka kõik lageraielangid. Metsamaaks loetakse ka seda, kus tänavu kevadel puud maha võetud on,” sõnab Tartu Ülikooli taastamisökoloogia teadur Triin Reitalu.

“Võib vaid ette kujutada, missugune liigirikkuse kadu toimub praegu meie metsades, kus lõigatakse maha kõik elav,” kommenteerib ökoloog Anneli Palo.

Seekordne “Laser” võtab ette arhiivimaterjalid, muistsed kaardid ning värsked Maa-ameti satelliitpildid, kust selgub, kui vähe meil siis tegelikult metsa alles on, sest puudeta metsi on Eestis täis. “Laser” eetris juba homme kell 20:30 TV3s.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.