Saated

President Kersti Kaljulaid Laserile: “Kui hommikust peale järge ajada, kus naiste õigustest üle on lastud, siis lõunaks on kõik tüdinenud sellest.”

“See maailm on väga ebavõrdne. Kui sa viitsid järge ajada, siis on lõunaks kõik kolleegid tüdinenud sellest. Kui ma hommikust peale hakkan tähelepanu juhtima iga kord, kus on jälle naiste õigustest üle lastud, siis saab palju nalja sellega,” räägib tänaõhtuses “Laseris” president Kersti Kaljulaid.

Ma kahtlustan, et kui rääkida võrdsest ühiskonnast, siis see lõpeb sellega, et keegi ütleb, kuidas me ajasime feministlikku juttu.

Jaa, aga see on selline eelmise sajandi vaade. Eelmise sajandi vaade oli see, et naised ja mehed peavad olema ühesugused kui nad tahavad olla võrdsed. Naistele öeldi, et me aktsepteerime teid muidugi tööturul, aga siis lihtsalt olge mehed. Unustage ära, et teil on lapsed. Palgake sinna koju keegi teine kui te olete selle lolluse teinud, et teil on lapsed ja tahate teha karjääri.

Mina ei ole pidanud end kunagi feministiks. Ma ei ole tegelenud naisküsimusega. Ma olen täiesti ebakompentente sel teemal. Seepärast ongi hästi naljakas kui vahepeal öeldakse, et “sinu seisukohad on feministlikud!” Ei ole! Nad on täitsa mainstream, aga siin Eestis nad tihtipeale tunduvad feministlikud. 

Teie kohta öeldakse ka naispresident rõhutatult, sest me oleme harjunud, et traditsiooniliselt on president mees. 

See on tõesti üks väga levinud väide ja ma olen siin oma meeskonnaga proovinud peegelda, et mis see meie arusaam on. Mida see teeb? Ma ei tee ju oma tööd teisiti. Me ju teame, et soosisesed variatsioonid on suuremad kui sugudevahelised.

Tihti öeldakse, et loomulikult sa tegeled sotsiaalteemadega, sellepärast et… Ei! Mitte sellepärast, et ma olen naine, vaid sellepärast, et see on Eesti ühiskonna pudelikael. 

Meie heaolu ühiskond ei ole arenenud sinna, kus ta oma sissetulekute taseme poolest võiks olla ja nõrgemaid tõepoolest toetakse. See, et sellega tuleb tegeleda, ei tulene minu soost, vaid Eesti ühiskonnast. 

Millised on Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi kõige suuremad väljakutsed viimasel viiel aastal ja kuidas 24/7 presidendiks olemise pingega toime tulla, sellest juba pikemalt täna õhtuses “Laseris” kell 20:30 TV3s.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.