"Mida teha oma rahaga?"

Mida öelda lapsele, kes tahab uut volditavat telefoni?

Maailma levinuim telefon - katkise ekraaniga iPhone. Sellist kobakat laps ei tahaks. Aga maja seina peal on hoopis ägedama telefoni hiigelpilt!

Mul on VAJA uut telefoni. Mul on VAJA seda uut legokomplekti, kus on see üks oluline tükk. Mul on VAJA uut Nintendo mängu. Mul on VAJA veel kolmandat, neljandat ja viiendat asja. Käsi püsti, kellel on alati olemas hea vastus nendele nõudmistele.

Kahe lapse ema Riin Tuttelberg ei leidnud head allikat lastele rahatarkuse õpetamiseks ja otsustas ise raamatu kirjutada. See sai nimeks “Tom õpib rahamängu”.

Kuidas siis hallata pidevat soovi uusi asju osta? Tomi raamat soovitab alustada sellest, et teha selgeks, et tahtmine ja vajamine on erinevad asjad. Need võivad kattuda, aga ei pruugi. Näiteks vett sa võid tahta ja kindlasti ka vajad. Jäätist me tihti tahame, aga tegelikult ei vaja.

Riin Tuttelberg pakub raamatus mõned küsimused, kuidas aru saada, kas tegu on vajaduse või tahtmisega:

  • kas mul on seda asja tegelikult vaja?
  • kas ma tõesti tahan seda?
  • kui tihti ma saan seda kasutada?
  • kas ma olen valinud kõige parema pakkumise?
  • kas ma saaksin seda laenata või äkki mul on juba sarnane asi olemas?
  • kui palju jääb mul raha alles, kui ma soovitud asja ära ostan
  • mida saaks selle rahaga muud teha?
  • kuidas ma selle raha tagasi saaksin teenida?

Enne kui ostad, unista

Hea mõte soovide ja vajaduste selgitamiseks on koos lapsega unistamine. Koos unistades ja unistustest rääkides on lihtsam mõista, kuivõrd tegelikult mingit asja vaja on või tahetakse. Kasulik on ka see, kui lapsele asjade ostmise asemel lasta neil ise raha koguda.

Kuidas lapsele rahaasjadest rääkida, tegime juttu saate “Mida teha oma rahaga?” 3. osas. Saade on eetris teisipäeviti kell 21:30 TV3s. Kõiki episoode saad vaadata TV3 lehelt.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.