"Mida teha oma rahaga?"

Unusta “riik”, sa maksad oma pensioni ise

Tead seda kolmandikku oma töötasust, mis kunagi su kontole ei jõua? Lisaks palgale maksab tööandja su brutopalgale 33% sotsiaalmaksu peale. 20% sellest läheb pensionideks ehk “esimesse sambasse” ja (osa sellest) makstakse välja praegustele pensionäridele.

Niisiis: I sammas ehk “riiklik vanaduspension” – sinu sotsiaalmaksust.

II sambasse ehk “kogumispensioni” jõuab raha kahest kohast: sinu sotsiaalmaksust ja otse sinu brutopalgast. Kui muidu läheks 20% sinu sotsiaalmaksust otse I samba katlasse, siis II samba olemasolul tuleb 4% sealt II sambasse. Selle võrra jäävad su I samba maksed vähemaks ja seega tulevikus su I sambast saadev pension ka.

Teiseks tuleb raha su II sambasse otse su palgast. Kaks protsenti brutopalgast läheb otse II sambasse. Kui I sambas maandub su raha üldisesse katlasse, mille eest makstakse jooksvalt praeguste pensionäride pensione, siis II sambas on kõik maksed “sinu omad” ja hakkavad sinu valitud fondides sulle tulu teenima – sõltuvalt tootlusest.

III sammas on teise sõnaga “täiendav kogumispension”. See on täiesti vabatahtlik, sa ise otsustad, kas seda teha, kui palju sinna maksta ja millal maksta. Ühesõnaga – kolmanda samba maksed tulevad sinu enda palgast.

II sammas on kasulikum suurema sissetulekuga inimestele. Allikas: rahandusministeeriumi blogi.

Rahandusministeerium on oma blogis andnud detailse ülevaate sellest, kuidas pensionisambad üksteist mõjutavad. Mõned huvitavamad kokkuvõtted sealt.

  • II sammas on kasulik kõigile, kuid kasulikkus suureneb sissetuleku kasvades.
  • I samba solidaarsus tähendab, et igast sinna minevast eurost suureneb inimese enda pension ainult osaliselt. Ülejäänud osast finantseeritakse baasosa ja solidaarosakut.
  • Sissetuleku kasvades suureneb ka mõju pensionile, kui II sambast raha välja võtta enne pensioniiga. Samuti, mida vanem on inimene, seda keerulisem on hiljem II sambast välja võetud rahaga kaasnevat pensioni kaotust tagasi teenida.
  • II samba tootlusel on eelduslikult suurem kasvupotentsiaal võrreldes I samba pensioniga.
  • Kuna tulevikku on keeruline ette prognoosida, siis erinevates sammastes pensioni kogumine maandab ühe pensionisamba spetsiifilisi riske ehk I sammas maandab II samba investeerimisriske ja sissetulekust sõltuvust ning II sammas I samba demograafilisi riske ja solidaarsust.

Loe põhjalikumalt rahandusministeeriumi blogist

Pensionit käsitleb TV3 saate “Mida teha oma rahaga?” neljas osa, mis on eetris teisipäeval kell 21:30.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.